Bookmark and Share

 

צ'יקו. בכל מקום בו יש תינוק.


תזונה נכונה

מחקרים שנערכו בעשורים האחרונים מראים כי תזונה הינה פקטור רב - השפעה בבריאות האדם, בין אם מדובר בילד או במבוגר. ילדים  שהוריהם מקפידים על תזונה נכונה והרגלי אכילה נכונים, ינהלו אורך חיים בריא ויהיו פחות חשופים למחלות כגון סוכרת, השמנת יתר, מחלות לב ובעיות בלחץ הדם.
ילדים שהוריהם מחנכים אותם מגיל צעיר לצרוך מזון בריא יפתחו מודעות לגבי הרגלי האכילה שלהם וידעו לבחור את האוכל הנכון והבריא עבורם. חשוב מאוד ללמד את הילד לבנות מערכת יחסים מאוזנת עם מזונם.

1.1 החלב – המזון המושלם עבור תינוק בחצי השנה הראשונה לחייו:

מחקרים מראים כי מומלץ להניק את הפעוט בחלב אם עד גיל 6 חודשים. אך ממספר סיבות, בשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית באחוז הנשים שמסוגלות להניק לאורך כל תקופה זו. נשים שחוזרות לעבודתן לאחר חופשת הלידה אינן מספיקות להניק את תינוקן במשך היום ונאלצות למצוא תחליפים לחלב אם. במידה והתינוק נחשף למזון שהוא איננו חלב ב4 החודשים הראשונים לחייו מתחיל שלב הגמילה. הרופאים ממליצים לחשוף את התינוק למזונות אחרים אפילו אם האם מסוגלת להניק את תינוקה בחצי שנה הראשונה לחייו. למרות שחלב האם נחשב למזון נהדר ובריא עבור התינוק, הוא בכל זאת זקוק למרכיבים נוספים במזונו על מנת להתפתח מהר יותר.
ככל שהילד גדל הוא זקוק ליותר מרכיבי מזון והוא גם צריך לצרוך יותר מזון. חלב האם אינו מכיל את כל הוויטמינים והאלמנטים להם זקוק התינוק: מינרלים ומלחים (אבץ וברזל), ויטמינים (בעיקר ויטמין C), סיבים תזונתיים, חומצות שומן רב בלתי רוויי (אומגה 3).

1.2 מהי גמילה?

תהליך הגמילה מתחיל מהרגע שתינוקך מקבל מזון ממקור אחר מלבד שדייך: תחליף חלב או מזונות מוצקים כגון: דגנים, ירקות, פירות, בשרים ומאוחר יותר גם גבינות, דגים וביצים. תינוקות שניזונים ממגוון מזונות (בגיל המתקרב לשנה), יכולים לעבור ישירות מהשד אל הכוס, אך תינוקות צעירים יותר זקוקים לרוב להחלפת השד בבקבוק (בתוספת חלב-אם או תחליפי חלב, בהתאם לבחירתך).
הגמילה מיניקה איננה יכולה להתרחש בין רגע, היא חייבת להיות הדרגתית. מומלץ מאוד להתחיל בגמילה על ידי החסרת מועדים במהלך היום או על ידי גמילת יניקה בשעות הלילה. לאחר מכן, יש להמשיך בהפחתת היניקות באופן הדרגתי בכדי לאפשר לתינוק להסתגל מבחינה גופנית ונפשית להפסקה וגם לאפשר לשדיים לצמצם את ייצור החלב. במקרים בהם, למרות הכול, נוצר גודש בשדיים, מומלץ להוציא מעט חלב לא על ידי שאיבה אלא באמצעות הידיים.
שלב הגמילה הינו שלב פונדמנטלי בחיי התינוק, שבו הוא עובר ממצב של שימוש אינטנסיבי בשרירי הפה על מנת לינוק את חלב האם, למצב שבו המזון מוכנס לתוך פיו והוא צריך ללמוד כיצד להשתמש בגרונו על מנת לבלוע את מזונו. כמו כן מערכת העיכול של התינוק ושאר האיברים הפנימיים צריכים להתרגל למזון חדש.
הגמילה היא חלק חשוב בהתפתחות הפסיכולוגית של התינוק מכיוון שהיא מהווה עבורו את צעדו ראשון לעצמאות. תמיכה רגשית, ניחומים, חיבוקים וגם שיחה מרגיעה הם חלק חשוב בתהליך גמילה נכון. התמיכה הרגשית בתינוק מסייעת לו להירגע ולהתרגל בהדרגה למצבו החדש.

1.3 מתי כדאי להתחיל את תהליך הגמילה?

ארגון הבריאות העולמי ממליץ להתחיל את תהליך הגמילה כבר בגיל 4 חודשים ולא יאוחר מ 6 חודשים.
להתחיל גמילה בגיל מוקדם מדי, כלומר לפני גיל 4 חודשים, הינה טעות גדולה! גם אם לאם יש מעט חלב, כדאי מאוד להמשיך , מכיוון שבחלב האם יש מרכיבים שחסרים במטרנה. כמו כן, עד גיל 4 חודשים גוף התינוק מתקשה לעכל כל מזון שהוא איננו חלב האם.
כמו כן, זוהי טעות לדחות את הגמילה מכיוון שאחרי גיל 6 חודשים גוף התינוק זקוק למרכיבים ואלמנטים נוספים מלבד אלה המצויים בחלב האם. התינוק זקוק ליותר קלוריות, סיבים תזונתיים וויטמינים מסוגים שונים. התינוק הגדל והמתפתח זקוק למזון עשיר ומגוון על מנת להגיע למשקל הגוף והגובה האופטימאליים לגילו.
את הזמן המתאים לגמילה ניתן לקבוע על פי מצבו הבריאותי והפיזיולוגי של התינוק ולפי הסביבה שבה הוא גדל ומתפתח. לכן טרם תחילת הגמילה יש להתייעץ עם מומחה. בכל אופן, ניתן להתחיל את תהליך הגמילה, אך ורק אם מצבו הבריאותי  של התינוק מאפשר זאת.
אם את יודעת שתחזרי לעבודה, או מעוניינת בשיתוף בן הזוג (או אנשים אחרים) בהאכלה, כדאי להתחיל להציע חלב שאוב בבקבוק כבר בגיל ארבעה עד שישה שבועות. אפשר להציע חלב שאוב פעם ביום, שיוגש לתינוק על ידי אדם אחר, וכך הוא יתרגל להאכלה מבקבוק. במצב זה, גם כאשר את חוזרת לעבודה, תינוקך "יכיר" את הבקבוק, ויוכל להמשיך לקבל חלב שאוב או תחליף חלב.

חברת צ'יקו פתחה במיוחד עבור תינוקך בקבוקים שיתנו לו תחושת טבעיות בזכות הפטמות הרכות והגמישות המזכירות במרקמם את פטמת האם.כמו כן חברת צ'יקו פיתחה עבורך ועבור תינוקך מחמם בקבוקים שיחמם את תכולת הבקבוק במהירות ובקלות וסטריליזטור שישמור על ההגיינה של הבקבוק לאורך זמן.

בקבוקי זכוכית Nature בקבוקי Step Up
בקבוקי Wellbeing מחמם בקבוקי  Step Up 
סטריליזטור למיקרוגל  

כיצד מתחילים בגמילה מלאה?

את הגמילה המלאה ניתן להתחיל בהחסרת הארוחות הפחות חשובות לתינוק או אפילו להתחיל בגמילת לילה. יש להמעיט באופן הדרגתי את ההנקות, להוריד הנקה אחת בכל ארבעה עד שבעה ימים, וזאת על מנת לאפשר לגוף התינוק להתרגל לדרישה היורדת בחלב. בתוך כמה ימים, את תייצרי פחות חלב ואז תוכלי, באותה המתכונת, לדלג על עוד הנקה.


2.1  האנרגיה הנדרשת לתינוקך

ככל שהתינוק גדל הוא זקוק ליותר ויותר אנרגיה כדי להתפתח באופן האופטימאלי והטוב ביותר. הטבלה המוצגת לפניכם מכילה מידע אודות מספר הקלוריות לו זקוק תינוק מגיל לידה ועד גיל 3 שנים:


2.2 המזונות אותם צריך לצרוך התינוק

הטעימות הן בכמויות קטנות בלבד: כפית קטנה או שתיים עד פעמיים ביום ובמרקם טחון. יש לתת טיפה על קצה הלשון. מובן שהטעימות לא מחליפות ארוחה של חלב אם או תרכובות מזון לתינוקות. בתקופת החשיפה לטעימות, תזונת התינוק תמשיך להתבסס בעיקר על חלב אם או תרכובות מזון לתינוקות.
מומלץ להתחיל במזונות עשירים ומועשרים בברזל. זה הזמן לנסות דייסות ודגנים שעשירים בברזל ועונים על ההגדרה "מזון תינוקות".. ירקות ופירות מומלצים כמאכלים ראשונים ואפשר גם להציע לתינוקות טעימות של בשר בקר, הודו ועוף, דגים, קטניות וביצים. בכל פעם מנסים מזון חדש אחד בלבד כדי להקל על מציאת הסיבה לתגובה של אי סבילות למזון, אם תתרחש.
מגיל שישה חודשים, הזנה בלעדית בחלב אם או בתרכובות מזון לתינוקות לא עונה כל צורכי התינוק. זה הזמן שבו התינוקות מפתחים בהדרגה את יכולת הלעיסה שלהם ומראים התעניינות גוברת במזונות השונים.  בסביבות  גיל חצי שנה (26 שבועות)  ניתן להגיע לארוחה מלאה המורכבת ממזון משלים בלבד בדגש על מזונות עשירים בברזל.

החל מגיל שבעה חודשים ועד גיל תשעה חודשים יש לתת שתי ארוחות של מזון משלים ביממה ולפחות ארוחה אחת המכילה מזון עשיר או מועשר בברזל. תזונת תינוקות, כפי שאפשר בקלות להבין, היא מורכבת ונבנית בשלבים - נדבך אחרי נדבך.

חלב:
בעבר המליצו לדחות חשיפה למוצרי חלב בתזונה לתינוקות עד תום החודש התשיעי וחלב פרה רק מגיל שנה, וזאת בשל החשש שחשיפה מוקדמת תגדיל את הסיכון לאלרגיה לחלב
כיום סבורים כי ניתן להוסיף כמות קטנה של מוצרי חלב כבתזונה לתינוק, חלק ממאכלים מורכבים (פשטידות, לביבות, מרקים, רטבים) גם לפני גיל תשעה חודשים ומתברר שחשיפה מוקדמת ומוגבלת של מוצרי החלב לא מגדילה את הסיכון לפתח אלרגיה לחלב
ובכל זאת, כמות גדולה יותר של מוצרי חלב (גבינות ויוגורטים) מומלצת עדין רק מגיל תשעה חודשים וחלב פרה בכמות גדולה רק מגיל שנה, וזאת  כדי למנוע אנמיה.
מוצרי החלב מהווים מקור דל לברזל ובשל השכיחות הגבוהה של אנמיה בישראל, חשוב תחילה לבסס תפריט עשיר בברזל ולהרגיל תינוקות למזונות עשירים בברזל כגון בשר, עוף והודו.

ירקות:
אמנם ירקות, מלבד אלו העשירים בעמילן (כגון: תפוחי אדמה), אינם עתירים בקלוריות, הם מספקים לילד את מגוון הוויטמינים, המינרלים והסיבים תזונתיים להם הוא זקוק. חשוב מאוד לשטוף היטב את הירקות לפני הגשתם לילד. מומלץ לקנות ירקות שאינם מכילים חומרים כימיים (ירקות אורגניים).
 
פירות:
הפירות הם עשירים מאוד בוויטמינים ומינרלים ולכן מומלץ מאוד להאכיל את התינוק בפירות. ניתן להכין מהפירות מחית באמצעות בלנדר או מעבד מזון. אין להוסיף למחית סוכר מכיוון שפירות בדר כלל עשירים בסוכרים.

מוצרי חלב:
גבינה – הגבינה מכילה סידן וחלבונים . יוגורט – יוגורטים מסוגים שונים מכילים סידן, חלבון וזרחן. כמו כן יוגורטים מעלים את רמת החומציות של מיצי העיכול דבר המוביל לספיגה טובה ומהירה יותר של ברזל בדם. כמו כן, יוגורטים מכילים חומרים פרוביוטיים (לקטוז) אשר מונעים מחלות במערכת העיכול. במידה וילדכם מסרב לצרוך חלב, ניתן להציע לו תחליפים כגון: יוגורטים, גבינות רכות, פודינגים וגלידות.

בשר:
הבשר הוא מקור החלבונים החשוב והחיוני ביותר. החלבונים שמקורם בבשר מכילים חומצות אמינו שגופנו אינו מסוגל לייצר בכוחות עצמו. כמו כן, הבשר מכיל מלחים וויטמינים (ויטמין B, ברזל, אבץ ועוד הרבה יסודות חיוניים אחרים.

דגים:
הדג הוא תחליף נהדר לבשר. דגים מכילים חלבון, חומצה פולית, ברזל, אבץ, יוד ואומגה 3. כל היסודות האלו חיוניים למערכת העצבים ותפקודי המוח של התינוק.

ביצים:
הביצים הם מזון חשוב מאוד ועשיר מאוד. הביצים מכילים חלבונים, ברזל, כולסטרול, חומצות שומן ואומגה 3.

קטניות:
הקטניות הם אפונה, שעועית, סויה ועדשים. הקטניות מכילים כמות גדולה של חלבונים ולכן לעיתים הם אף יכולים להוות תחליף לבשר. אך אין להחליף בשר בקטניות.

דגנים:
בעבר טענו שיש לדחות את החשיפה לגלוטן שמצוי בדייסות ובדגנים שונים עד לגיל חצי שנה לפחות, וזאת כדי להפחית את הסיכון ל.  אולם כיום מצטברות עדויות לכך שחשיפה לכמויות קטנות של מזון המכיל גלוטן - בין גיל ארבעה לשבעה חודשים - דווקא מפחיתה את הסיכון להתפתחות צליאק.

נוזלים
תינוקות בריאים, הניזונים מחלב אם או תרכובות מזון לתינוקות בלבד, אינם זקוקים לתוספת מים או נוזלים אחרים. המעבר למזון מוצק מצריך השלמת נוזלים. לכן, רק מגיל ששה חודשים, כשהקטנטנים מתחילים לאכול ארוחה שלמה יש להוסיף מים לתפריט היומי
משקאות ונוזלים אחרים מלבד מים - כגון מיצי פירות, משקאות ממותקים בסוכר או ממתיקים מלאכותיים, תה מסוגים שונים, תערובות צמחים ומשקאות המכילים קפאין (כגון קולה, קפה, קקאו, תה) - אינם מומלצים!

תזונה נכונה 

לעיתים קשה מאוד לדעת מה היא כמות האוכל הנכונה שהילד צריך לצרוך. לכן חשוב מאוד לשלוט על כמות האוכל של הילד ולא לאפשר לו לאכול כמויות גדולות מדי. במידה והילד רעב למרות שהוא כבר אכל, ניתן לתת לו מזון דל קלוריות (ירקות). אין להגזים בגודל וכמות המנות מכיוון שהדבר יכול להוביל להשמנת יתר ולהשפיע לרעה על בריאות הילד בעתיד. הרשימה שמוצגת לפניכם מגדירה את המזונות אותם צריך הילד לצרוך בשבוע ומגדיר את תדירות הגשתם:

בשר: 5 פעמים בשבוע
דגים: 3 פעמים בשבוע
ביצים: פעמיים בשבוע
גבינה: פעמיים בשבוע
ירקות ופירות ניתן להגיש בכל יום

אכילת מזונות מוצקים – שלב אחר שלב:

עד גיל שנתיים יש להגיש לילד 2 ארוחות חלביות (חלב או מטרנה) ושתי ארוחות בשריות (תחליפי בשר) בכל יום מכיוון שבעת גדילתו הילד זקוק לכמויות גדולות יותר של סידן עבור עצמותיו וחלבון עבור שריריו.
6 חודשים – מזון מוצק ראשון – דייסות מדגנים מלאים, על פי הסדר הבא:
אורז, דוחן , שיבולת שועל ושעורה. אל תתנו לתינוקכם לאכול חיטה עד גיל שנה. תנו לו בכל פעם 1 כפית דייסה מעורבבת עם חלב או תחליף חלב. בהדרגה, הגדילו את כמות הדייסה עד שהתינוק שבע. 
7 חודשים – ניתן להוסיף לתפריט מחית ירקות , ובשלב הבא – מחית פירות. 
לאחר שהתינוק יסתגל לאכילת הירקות, תוכלו לערבב אותם עם הדגנים. אפשר להוסיף דגנים גם לפירות. לעיסת צנימים מלחם העשוי מדגנים מלאים (מתכון בהמשך) עשויה להקל על התינוק בתקופת צמיחת השיניים.
8 חודשים – הגדילו את מגוון הדגנים, הירקות והפירות בתפריט.
היו יצירתיים – שלבו מחיות דגנים, ירקות ופירות. תנו לתינוקכם מזונות קשים ללעיסה, כדי להקל על כאבי צמיחת השיניים . הוא יכול להתחיל לשתות מיצי פירות אורגניים מדוללים במים ביחס של 3:1. אל תתנו לו פירות הדר לפני גיל שנה.
כמה מתכונים לארוחות בריאות ומזינות:
 
דייסת אורז מלא (לגיל שישה חודשים ומעלה)
הדייסות הביתיות עשויות מדגנים מלאים (אורז, קינואה, דוחן, שיבולת שועל, שעורה) והן בעלות מרקם קטיפתי ועשירות ברכיבים תזונתיים טבעיים, במיוחד בוויטמיני B , ברזל וסיבים תזונתיים. הערך התזונתי של דגנים מלאים גבוה יותר מזה של הדגנים המעובדים.
המרכיבים:
 8-6 כוסות מים מסוננים
 1 כוס אורז מלא
אופן ההכנה:
השרו את הדגנים למשך הלילה. בשלו במשך שעה וחצי לאחר ההרתחה.
סננו את הדגנים וטחנו אותם במטחנת מזון כדי להוציא מהם את הסובין ואת הסיבים האחרים שאינם מתעכלים.
אחסנו את הדייסה במקרר. ניתן לשמור אותה בקירור עד שלושה ימים.
 
צנימים להרגעת החניכיים (לגיל שבעה חודשים ומעלה)
תוכלו להכין צנימים על ידי קלייה איטית בתנור של לחם מדגנים מלאים. הצנימים קלים לעיכול ומצוינים גם כחטיף לילדים גדולים יותר. תינוקות אוהבים את טעמם המתוק!
המרכיבים:
      6 פרוסות לחם מדגנים מלאים, ללא שמרים או עד 1 גרם שמרים (אפשר לחם שאור)
אופן ההכנה:
חממו את התנור לחום של 120 מעלות.
חתכו את פרוסות הלחם לרבעים. הניחו את הלחם בתבנית אפייה נקייה, ואפו בטמפרטורה נמוכה זו במשך כשעה, עד שהלחם מזהיב. במהלך האפייה, הפכו את הפרוסות פעם אחת.
אחסנו את הצנימים במיכל סגור או בשקית נייר במשך שבועיים, לכל היותר.
 
מחית שיבולת שועל, בטטה ותפוח (לגיל שמונה חודשים ומעלה)
החל מגיל שמונה חודשים התחילו לגוון ולערבב: שמרו במקרר את עודפי הדגנים המבושלים וערבבו אותם עם ירקות ופירות. בספר תמצאו שילובים שאהובים על תינוקות רבים.
המרכיבים:
 1 כוס דייסת שיבולת שועל 
       1 כוס תפוחים מבושלים 
      ½ כוס בטטה מבושלת
אופן ההכנה:
ערבבו את כל המרכיבים ומעכו עד לקבלת המרקם הרצוי.

באתרינו תוכלו למצוא אביזרי האכלה ומוצרים שינעימו את חווית האכילה של תינוקכם ויעודדו אותו לאכול יחד אתכם בכיף רב ובהנאה:
 
כיסא אוכל Jazzy כיסא אוכל Polly
כיסא אוכל Polly Magic מושב הגבהה Polly Snack 
לפרטים נוספים כנסו ל:
 
http://www.chicco.com/Portals/0/Images/Osservatorio/PDF/WeaningGuide2010.pdf

שימו לב!!! ה
מידע שהוצג לעיל אינו מהווה תחליף להתייעצות עם רופא ואינו מהווה המלצה רפואית

 
כל הזכויות שמורות לחברת דוורון יבוא ויצוא בע"מ
הקטלוגים של צ'יקו


 


צפו בקטלוגים שלנו
החנויות של צ'יקו


 


רשימת החנויות שמוכרות צ'יקו
לייבסיטי - בניית אתרים