Bookmark and Share

 

צ'יקו. בכל מקום בו יש תינוק.


בריאות ושלום התינוק

הכנת הקן לקראת בוא תינוקך, יצירת סביבה בטיחותית על מנת לקבל את פניו ולהגן עליו באופן המושלם ביותר, לארגן ולחשוב על כל פרט קטן, כך שדבר לא יחסר, היא המשימה והמחויבות הגדולה ביותר עבור ההורים המצפים ללדת ילדם בקוצר רוח. 
זוהי התנהגות ספונטנית, הנובעת מהאינסטינקט הטבעי של כל אדם להגן ולהפוך להורה. למרות זאת לא כל ההורים מודעים לסכנותוהבעיות שמקיפות את התינוק בעת כניסתו לעולם החדש. אלו סכנות פחות אינטואיטיביות וברורות מאליהן, כגון אלרגיות או בעיות נשימה הנגרמות מזיהומי אוויר ואלרגנים שונים המסתתרים בסביבה הביתית.
על מנת להגן על תינוקכם מפני כל סכנות שונות ולמנוע את בואם של אויבי תינוקכם נציג לפניכם כמה פתרונות והסברים:

סביבת התינוק

סביבת התינוק בחודשים הראשונים לחייו משפיעה עליו משמעותית. היא משפיעה על היכולות הסנסוריים, הקוגניטיביים של התינוק ועל תפיסותיו הרגשיות. לכן, סביבתו משפיעה על התפתחותו ותורמת לו באופן פונדמנטאלי.
התינוק הקטן שעד כה היה מוגן בתוך רחם אמו, לפתע נחשף לגורמים חיצוניים שלעיתים קרובות עלולים להיות מסוכנים מאוד עבור בריאותו וגופו החלש והעדין. אותם פקטורים הם בעיקר חיידקים מסוגים שונים, שלמרות היותם בעלי תפקיד חשוב בתהליכי מערכת החיסון, ויצירת נוגדנים אשר מגנים על גופם, הם מהווים גורם עיקרי להתפרצות מחלות שונות בקרב תינוקות וילדים קטנטנים, בעיקר מחלות במערכת הנשימה.
ישנו קשר ישיר ובלתי ניתן להפרחה בין זיהומים בדרכי הנשימה וזיהום האוויר (אבק וגזים למיניהם). בשנים האחרונות עלה משמעותית אחוז התינוקות הסובלים מאלרגיות ומחלות בדרכי הנשימה. כיום מחלות מהסוג הזה מתפרצות בקרב 30-35% ילדים בגילאים 0 חודשים ועד 10 שנים. המדדים הללו ממשיכים לגדול, ומשערים כי בעוד מספר שנים, 50% מאוכלוסיית הפעוטות יסבלו מאלרגיות.
 
חום התינוק: מהו וכיצד ניתן למדוד אותו
 
החום הוא עליית טמפרטורת הגוף מעל הנורמה המקובלת, שנעה בין 36.5-37.5 מעלות צלזיוס. חום הגוף משתנה מאדם לאדם.
חום הגוף של האדם הוא בדרך כלל נמוך יותר בשעות הבוקר ועולה לקראת שעות הצהריים. חום הגוף יכול לעלות גם בסיטואציות מסוימות כגון מאמץ פיזי, פעילות פיזית וכד'.
החום הוא הדרך שבה המערכת החיסונית מתמודדת עם זיהומים הנגרמים על ידי חדירת גורמים זרים לגוף (חיידקים, בקטריות ווירוסים), או כל גורם זר אחר שתוקף את גוף.
עליית החום הינה פעולה טבעית של הגוף שמאפשרת לאדם להחלים מהר יותר, לכן לא תמיד בריא ואפקטיבי לנסות להורידו ברגע שהוא עולה. במידה והחום גבוה מדי אז כמובן יש לפעול בהתאם ולנסות להורידו.
עליית חום הגוף היא אחד הסימנים המובהקים של תהליך מחלה שמתרחש בגוף החולה. ככל שגיל התינוק רך יותר, ההתייחסות להופעת חום היא מחמירה יותר.
 
הסימנים לעליית החום של התינוק
 
החום בקרב תינוקות עולה בהדרגה אך מגיע לטמפרטורות מאוד גבוהות. לעיתים החום עולה באופן פתאומי, וגורם לתינוק אי-נוחות רבה.
החום עלול לגרום לרעד חזק בשרירים, דבר הגורם לעלייה עוד יותר משמעותית של חום הגוף.
ישנם ילדים שמתחילים לפרכס עקב רגישותם להיפרטרמיה. הפרכוס עלול להפחיד מאוד את ההורים אך יש לזכור שתופעה זו איננה מהווה סיכון לחיי התינוק ואין לה שום השפעה על התפקוד של הילד בהמשך חייו.
ככל שהתינוק צעיר יותר, סימני מחלות יבואו לביטוי רק באופן חלקי הן בסיפור המחלה והן בבדיקה הגופנית. הממצאים בבדיקה הגופנית יהיו לעתים דלים גם בנוכחות מחלה משמעותית או חמורה, לא יכוונו לסיבה העומדת ברקע של המחלה ולא יתנו כיוון לטיפול הנדרש. לעתים ההתייחסות למחלת חום בגיל היילוד מתאימה למצב המוגדר כמחלת חום ממקור לא ידוע (Fever of Unknown Origin) . במצב זה, כשמו כן הוא, לא נמצא מקור או סיבה לחום לא בסיפור המחלה וגם לא בבדיקה הגופנית.

כיצד למדוד את חום הגוף של התינוק:

לידיעתכם חום הגוף יכול לעלות או לרדת באופן טבעי כתוצאה מאכילת או שתיית מוצרי מזון חמים או קרים, פעילות מאומצת, מקלחת קרה או חמה, מהמצאות בסביבה קרה או חמה ובכי שנמשך זמן רב. במקרים אלו מדדי החום אינם מהימנים. את חום הגוף ניתן למדוד במספר דרכים:
באמצעות מכשירים מיוחדים כגון טרמומטרים דיגיטאליים או אינפרא אדומים. ניתן למדוד את החום בשלושה אופנים שונים: אוראלי (הכנסת הטרמומטר לפה), באופן רקטאלי (הכנסת הטרמומטר לפי הטבעת), או הצמדת הטרמומטר לבית השחי.
ישנם גם טרמומטרים מזכוכית שמכילים נוזל כספית, אך לא מומלץ להשתמש בהם מכיוון שהם אינם מדויקים ועלולים להישבר, לפצוע ואף להרעיל את התינוק.

כיצד להוריד את חום הגוף:

הטיפול בתופעת החום כשלעצמה מחייבת טיפול מידי כאשר רמת החום עוברת את ה-38.5 מעלות. ניתן להשתמש באקמול אשר ניתן ארבע-חמש מנות ביום או בנורופן/אדוויל או דומיהם שניתנים אחת לשמונה שעות. ניתן לשלב בין אקמולי לבין נורופן, כאשר לפי הצורך ניתן כל תרופה לסירוגין כל ארבע שעות. אם החום מטפס לערכים גבוהים מאוד, בטרם חלף הזמן שניתן לתת את אחת התרופות, אפשר להשרות את החולה באמבטיית מים פושרים למשך 20 דקות עד חצי שעה.

מכשירים שפותחו על ידי חברת צ'יקו למדידת חום תינוקך:

טרמומטר דיגיטאלי 10 שניות טרמומטר דיגיטאלי פדיאטרי
טרמומטר 2 ב1  טרמומטר אינפראדום
 
היגיינת האף

זיהומים רבים המצויים באוויר חודרים למעברי הנשימה דרך האף לכן חשוב מאוד לקנח מדי פעם את האף ולשמור על ההיגיינה שלו על מנת להיפטר מהזיהומים. לאף יש תפקידים חשובים רבים:
הוא מכיל שיערות זעירות שמסננות חלקיקים הנישאים באוויר וכך מונע מהם להגיע לריאות.
הוא מגן על האף מפני וירוסים וחיידקים שונים על ידי כליאתם ברירית האף.
בניגוד למבוגרים, תינוקות נושמים בעיקר דרך האף ולא דרך הפה, לכן ההתמודדות של תינוקות עם נזלת מכבידה עליהם הרבה יותר מאשר על מבוגרים.
המראה של תינוק פקוק שמתקשה לינוק, לשתות מבקבוק או לישון, גורם לנו לרצות לעשות כל מה שביכולתינו על מנת לפתוח את ה"סתימה". 
תינוקות אינם מסוגלים לקנח את אפם באופן עצמאי ולהיפתר מהריר המזוהם שמצטבר שם, לכן במידה ויש הפרשת יתר, יש לנקות את אף התינוקות לפני כל האכלה. חשוב מאוד לעזור לתינוק להיפתר מהנזלת על מנת למנוע את הצטברות החיידקים באפו וכך למנוע מחלות שונות במעברי הנשימה.

טיפול בגודש באף התינוק:

על מנת לטפל באף התינוק כראוי יש לנקוט בצעדים הבאים:
יש להשתמש בתכשירים המכילים מי מלח או עשויים מחומרים טבעיים – הומאופטיים
יש לוודא כי התכשיר מיועד לתינוקות ולא למבוגרים.
יש לוודא כי התכשיר מותאם לPH (רמת החומציות) באף התינוק, זאת ניתן לגלות על ידי קריאת המידע על אריזת התכשיר או הרוקח.
אין להשתמש בתכשירים שגורמים לישנוניות יתר בתינוקות מתחת לגיל שנתיים מכיוון שהם עלולים לגרום להפסקת הנשימה אצל התינוק בעת שנתו.

שואב רירית מטעם חברת צ'יקו:
חברת צ'יקו פיתחה במיוחד עבור תינוקך שואב רירית שקצהו עשוי מחומרים גמישים ורכים המותאמים לאפו הקטן והעדין של התינוק. שואב הרירית מונע הצטברות של הפרשות באף על ידי שאיבתם וכך מקל על נשימת התינוק.

שואב רירית  
 

 
כל הזכויות שמורות לחברת דוורון יבוא ויצוא בע"מ
הקטלוגים של צ'יקו


 


צפו בקטלוגים שלנו
החנויות של צ'יקו


 


רשימת החנויות שמוכרות צ'יקו
לייבסיטי - בניית אתרים